7 milyar dolara 250 uçak alıp ‘savaş’ teknolojisi getireceğiz

İngiltere Başbakanı May’in ziyaretinde imzalanan savaş uçağı ön anlaşmasının detayları ortaya çıktı. 7 milyar dolarlık projeye göre, THK için 250 uçak üretilecek, Türkiye de TF-X uçağında İngiliz Eurofighter’ın teknolojisini transfer edecek

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Ankara ziyareti sırasında imzalanan 100 milyon sterlin değerindeki savaş uçağı ön anlaşmasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Projenin toplam maliyetinin 7 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Türkiye ile İngiltere’nin imzaladığı ön anlaşma çerçevesinde, proje “kazan-kazan” prensibi çerçevesinde ilerleyecek. Anlaşma 20 yıllık bir perspektifle hazırlandı. Türkiye TF-X adı verilen milli savaş uçağını geliştirirken, İngiltere Hava Kuvvetleri’nin sahip olduğu Eurofighter Typhoon uçakları da TFX projesinde kullanılan teknolojiyle modernize edilecek.Milli savaş uçağı projesinde İngiltere’nin teklifi, Almanya ve İsveç’ten gelen teklifleri mağlup etti. Ankara ile Londra arasında en kısa süre içerisinde resmi sözleşmenin imzalanması yönünde çalışmalar sürüyor. İngiliz savunma sanayi devi BAE Systems’ın sunduğu teklif çerçevesinde, Türkiye’ye tam teknoloji transferi sağlanacak.

İHRACAT YAPACAK

Türk mühendisleri uçağın aerodinamik tasarım, gövde, motor, elektrik ve elektronik sistemleri gibi tüm aşamalarında görev alacak. Türkiye uçakların tüm kaynak kodlarına, fikir ve ihracat haklarına sahip olacak. Böylece üçüncü ülkeler için üretilecek uçakların ihracatını da Türkiye yapacak. Ankara’da 1984 yılında F-16’ların üretimi için kurulan TAI-TUSAŞ tesisleri, TF-X uçaklarının da yuvası olacak. Türkiye, TF-X projesi kapsamında uçakların testlerinin yapılacağı rüzgâr tüneline de sahip olacak.

YENİ NESİL UÇAK 2030’DA UÇACAK

sohbet,sohbet odaları,sohbet siteleri,chat,chat odaları,chat siteleri,muhabbet,muhabbet odaları,muhabbet siteleri,irc,mirc,script,cet,sohbetilk,haber,magazin,oyun,sondakika,son dakika,hile,google,yahoo,mynet,mobil,mobil sohbet,mobil chat,mobil muhabbet

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply