Bayburt Sohbet Odaları

Eski çağlarda Haldilerin yaşadığı sahada yer alan Bayburt’un bir müddet Roma İmparatorluğu hakimiyetine girdiği ve bu imparatorluğun ikiye ayrılması üzerine Doğu Roma toprakları içinde kaldığı bilinmektedir. Bizans İmparatorluğu teşkilatına göre ülke, bugünkü eyaletlere benzer bir takım temalara ayrılmıştı. Bayburt, Heldia temasına bağlıydı ve bu eyaleti meydana getiren yedi piskoposluğun dördüncüsünü meydana getiriyordu. İmparator Justinianus tarafından kalesinin tahkim ve tamir edildiği bilinen Bayburt, Arap fetihleri sırasında Bagrat sülalesinin hakimiyeti altında bulunmaktaydı.

Bayburt ve yöresi, Türkmenlerin Anadolu’da ilk yerleştikleri bölgelerdendir. Tuğrul Bey’in Anadolu seferi (1054) sırasında Bayburt, Çoruh nehri ve Karadeniz dağlarına (Parhar) uzanan sahalara akınlarda bulunan Selçuklu kuvvetlerinin hücumlarına maruz kaldı ise de ele geçirilemedi. Kesin Türk hakimiyeti Malazgirt Zaferi’nden sonra gerçekleşti. Şehir 1072’den 1202’ye kadar bazen Erzurum yöresinde hüküm süren Saltuklar’ın bazen de Danişmendliler’in hakimiyetinde kaldı. Bir ara Trabzon imparatoru I. Aleksios Komnenos’un kumandanı Theodore Gabras tarafından ele geçirildiysede, kısa süre sonra yeniden Danişmendli hakimiyetine girdi (1098). Selçuklular 1202’de Saltuklu Beyliği’ne son verince Bayburt’u da ele geçirdiler.

SohbetiLk Ailesi Keyifli Sohbetler Diler…

Sohbet’te iLk Adres sohbetiLk.net buraya tıklayarak sohbete geçebilirsiniz.

cet, chat, google, haber, haberler, hile, irc, magazin, mirc, mobil, mobil chat, mobil muhabbet, mobil sohbet, muhabbet, mynet, oyun, script, Bayburt chat, Bayburt chat odaları, Bayburt chat siteleri, Bayburt irc, Bayburt mirc, Bayburt muhabbet, Bayburt muhabbet odaları, Bayburt muhabbet siteleri, Bayburt sohbet, Bayburt sohbet odaları, Bayburt sohbet siteleri, sohbet, sohbetilk, son dakika, sondakika, yahoo

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply