Verdiği zararın farkında değiliz!

Araştırmalara göre günlük şeker tüketimimiz önerilen miktarın yaklaşık 11 katıdır. İşte şeker içerdiğine şaşıracağınız o besinler…

Hazır meyve suları

Etiketinde “meyve suyu” yazdığına aldanmayın, aldığınız meyve suları sadece meyvelerin suyunu içermiyor.

%100 meyve suyu içiyorsanız az miktarda tüketin. Meyve suları portakal ve üzümün şeker miktarını konsantre eder ve bütün yararlı lifleri yok eder.

İçtikten sonra tokluk hissi yaşamazsınız ve şeker kanınıza daha hızlı karışır.

Mısır gevrekleri

Aceleyle yapılan kahvaltıların olmazsa olmazı mısır gevreklerin sınırlı miktarda besinsel değeri vardır ve temel vitamin ve minerallerden arındırılmıştır.

Şeker miktarı çoğu zaman fazladır ve “%100 tahıl içerir” gibi yanıltıcı etiketler vardır. Bir ürünün tahıl içermesi ile “tam tahıl” içermesi arasında fark vardır.

Her porsiyonda 12 gramdan fazla şeker içeren ürünlerden uzak durun.

Diyet atıştırmalıklar

Bu ürünler içerdiği kalori sayısının az olduğunu iddia edebilir, hatta iştah kapatıcı protein içerdiğini savunabilir ancak sonradan katılmış şeker içerebilirler.

Şeker tükettiğimizde büyük bir kısmı yağ olup depolanmadan önce karaciğerimiz tarafından metabolize edilir. Yani, vücudumuzda kalır.

Hazır meyve konserveleri

Meyveler doğal olarak şekerlidir ve fazladan şekerin ya da meyve suyu, nektar, bal gibi şeker bazlı tatlandırıcıların eklenmesine gerek yoktur.

Ayrıca C Vitamini gibi bazı besleyici öğeler sıcağa duyarlıdır ve konserve işlemi sırasında zarar görebilirler.

Israrla meyve konservesi alacaksanız su veya kendi suyunda konserve edilmiş ürünleri tercih ediniz.

Hazır domates konserveleri

Hazır domates konservelerinin içerdiği şeker miktarı bir çikolatalı gofrette bulunan şeker miktarı ile eşittir – yaklaşık 6 yemek kaşığı.

Kurutulmuş meyveler

Kurutulmuş meyvelerin içerdiği şeker miktarı kan şeker seviyenizi ciddi bir şekilde etkiler.

Kurutulmuş meyveleri günlük atıştırma olarak değil, arada kendinizi şımartacak bir tatlı olarak düşünmenizde fayda var.

sohbet,sohbet odaları,sohbet siteleri,chat,chat odaları,chat siteleri,muhabbet,muhabbet odaları,muhabbet siteleri,irc,mirc,script,cet,sohbetilk,haber,magazin,oyun,sondakika,son dakika,hile,google,yahoo,mynet,mobil,mobil sohbet,mobil chat,mobil muhabbet,dizi,şiir,güzelsöz,klip,sağlık,teknoloji,yemek,arkadaşlık

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply